Czy można w pełni wyleczyć fobię?

Czy z fobii społecznej da się całkiem wyjść, jeśli była ze mną od zawsze, na początku lekka, a z wiekiem i złymi doświadczeniami z roku na rok się pogarszała? Czy zostanie ona ze mną już na zawsze, tylko będę musiała się nauczyć z nią żyć i sobie z nią radzić?
KOBIETA, 25 LAT 3 tygodnie temu

Witam Panią,

Fobia społeczna całkowicie dezorganizuje życie, utrudnia normalne

funkcjonowanie, nie pozwala skupić się nad tym co ważne

i wywołuje niemiłe emocje, zabierając tym samym całą radość życia.

Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi ludźmi

stale doświadcza obezwładniającego lęku i nieustannie przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej

czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.

Antropofobii często towarzyszy rozdrażnienie, napięcie psychiczne

oraz nieumiejętność odpoczywania..

Fobia ta może doprowadzić do izolacji społecznej.

Poza tym nieadekwatna samoocena, nadmierna samokrytyka i brak wiary

w swoje możliwości, negatywnie wpływają na wszystkie obszary

funkcjonowania i sprawiają, że odczuwa Pani dyskomfort

i nie potrafi cieszyć się życiem.

W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pani w umyśle

wypaczony obraz samej siebie, co pogłębia jedynie niską samoocenę

oraz poczucie frustracji i przygnębienia,, a także lęk przed kontaktami z ludźmi.

Fobia społeczna jest w pełni uleczalna na drodze odpowiednio dobranej psychoterapii.

Aby Pani pomóc trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu,

dotrzeć do źródła Pani lęku i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

fobii społecznej oraz jej konsekwencjami.

Psychoterapia pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi z odpowiedniej

perspektywy, a także wzmocnić poczucie własnej wartości by w przyszłości

mogła Pani nawiązać właściwe relacje z ludźmi.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog, psychotraumatolog

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/