Jak radzić sobie ze stresem podczas wizyty u lekarza?

Dzień dobry , mam taki problem że podczas pomiarów cisnienia u lekarza medycyny mam ogromne cisnienie 190/100 a kiedy mierze w domu na spokojnie to zwykle 140/80 135/80 jak mam udowodnic , że moje cisnienie jest takie jak w domu ? myslałem o holterze ale kiedy będę go miał to podswiadomie bede sie stresował i napewno wyjdzie zle , nie wiem juz co robic nawet captopril mi nie obnizył podczas stresu , kiedy sie nie stresuje jest ok , ale podczas takich pomiarów u lekrza zawsze się stresuje i to ogromnie po mimo tego , że nie chce się denerwowac , czy podczas mierzenia csnienia oddychac głeboko ?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wizyta u lekarza jest stresującym doświadczeniem dla wielu osób, co niestety może wiązać się z zaburzeniem niektórych wyników badań, w tym pomiaru ciśnienia tętniczego, co zwane jest syndromem białego fartucha.

Warto w związku z tym porozmawiać o swoich objawach z lekarzem oraz zaproponować rozwiązanie w postaci regularnych pomiarów ciśnienia w domu, a następnie stawienie się na wizytę z urządzeniem, które posiada historię ostatnich pomiarów, innym wyjściem jest prowadzenie dziennika pomiarów i zabranie go ze sobą do specjalisty.

Warto wiedzieć, że spokojny i głęboki oddech może pomóc zredukować odczuwany stres na wizycie.

Więcej informacji na poruszony temat znajdzie Pan w poniższych artykułach: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/syndrom-bialego-fartucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mierzyc-cisnienie-przy-syndromie-bialego-fartucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-syndrom-bialego-fartucha-ma-wplyw-na-wynik-badania-ekg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.