Pomiar ciśnienia tętniczego krwi a stres

Mam problem dot. mierzenia ciśnienia krwi. Każdy samodzielny pomiar wywołuje u mnie ogromny stres i nie wiem jak interpretować wyniki. Miałem mierzone ciśnienie u lekarza w paźdzerniku (2x), styczniu i pomiary byly prawidlowe (max 130/80), lecz gdy robię go samemu mam wynik min. 165/100. Czy mogłem dostać nadciśnienia w 2 miesiące? Czy istnieją samoistne skoki ciśnienia, których powinienem się obawiać? Morfologia, holter ekg, echo serca, tarczyca, wysyłkowe ekg, mocz oraz dno oka OK.

Witam!
Z opisu wynika, że miał Pan wykonany dość szeroki zakres badań których wyniki są prawidłowe. Również Pana wiek i prawidłowe wartości pomiarów u lekarza czynią podejrzenie nadciśnienia mało prawdopodobnym. Myślę że prawidłowo diagnozuje Pan problem, którym może być stres doświadczany podczas samodzielnych pomiarów. Warto się zastanowić skąd biorą się takie odczucia i jak stres wpływa na Pana samopoczucie oraz reakcje organizmu (np. wzrost ciśnienia). W tym celu pomocna może być konsultacja z psychologiem. Być może już jednorazowa wizyta pozwoliłaby ustalić przyczynę i znaleźć rozwiązanie problemu.
Warto też zapoznać się z zasadami prawidłowego pomiaru ciśnienia i przyczynami nieprawidłowych wyników pomiarów. Polecam linki:

http://nadcisnienie.mp.pl/informacje/cisnienie_nadcisnienie/show.html?id=58699

http://nadcisnienie.mp.pl/informacje/cisnienie_nadcisnienie/show.html?id=58708

http://nadcisnienie.mp.pl/informacje/cisnienie_nadcisnienie/show.html?id=58715