Jak radzić sobie ze znudzeniem w związku?

Witam.Jestem w związku.To już dwa lata.To mój pierwszy związek.Poznaliśmy się w szkole średniej i na samym końcu szkoły byliśmy już parą.Teraz mamy oboje prace, codziennie mówimy sobie że się kochamy,plany na przyszłość.Spotykamy się raz w tygodniu lub więcej jak się tylko da.Kilka miesięcy temu tęskno mi było za nim ale teraz mam pustkę.Niby mamy codzienny kontakt ale coś brakuje.Mówiłam mu że fajnie gdyby zadbał o ciało,mięśnie brzucha itp.Pogubiłam się już.Nie wiem,czy to już znudzenie?

Witam. To normalne, że po jakimś czasie funkcjonowania związku pojawia się pewne znużenie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy związek i życie się stabilizuje. Ważne, żeby przyjrzała się Pani swoim uczuciom. Co jest dla Pani ważne? Czego Pani oczekuje od życia, związku, jakie ma Pani potrzeby? Czy te potrzeby mogą być zaspokojone w tym związku? Pani obecne poczucie że "czegoś brakuje" może być związane właśnie z niezaspokojonymi potrzebami. Jeśli pod tym względem wszystko jest w porządku, może wystarczy poszukać sposobu na ożywienie związku, ale do tego konieczna jest inicjatywa i motywacja z obu stron. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień dobry.

Każdy związek przechodzi przez różne fazy. Część związków z czasem staje się dojrzalsza, a część się rozpada. Czasami zachodzące zmiany są za szybkie i mamy kłopot żeby za nimi nadążyć. Żeby sprawę utrudnić, istotny wpływ na nasze związki mogą mieć inne zmiany zachodzące w naszym życiu (jak zmiana pracy, szkoły, przeprowadzka itp.).

Na początek zachęcam do rozmowy z partnerem, o tym co Pani czuje, jakie widzi trudności, jakie ma potrzeby. Jeśli rozmowa nic nie przyniesie lub nie może do niej dojść, proponuję wizytę u psychologa. Ze względu na to jak wiele czynników może odgrywać tu ważną rolę, konieczne jest, żeby poznać Panią, Pani życie, zapoznać się ze szczegółami. Psycholog może pomóc w zrozumieniu Pani potrzeb lub pomóc w znalezieniu rozwiązania Pani problemu.

Życzę powodzenia
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Witam, z biegiem czasu relacja się zmienia, ewaluuje. Na początku, w momencie zakochania odczuwa się silne emocje które z czasem opadają. Wtedy nadchodzi czas powrotu do rzeczywistości, ale także moment w których Państwo zaczynają się lepiej poznawać, zaprzyjaźniać, oceniać czy partner spełnia oczekiwania. Miłość staje się dojrzalsza. Być może właśnie brakuje Pani tego okresu gdy związek był pełen ekscytacji.

Warto porozmawiać z partnerem, zastanowić się jak sprawić aby powrócił romantyzm, dreszczyk emocji. Nad bliskością w związku, intymnością można pracować. Jeżeli chciałaby Pani dowiedzieć się więcej na temat dynamiki związku polecam książkę prof. Bogdana Wojciszke "Psychologia Miłości", "Alfabet Miłości".

Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam,

Stan, który określa Pani znudzeniem nazwałabym po prostu rutyną w którą Państwo wpadliście - jest to zagrożenie dla każdego związku, chyba, że nad tym rozpocznie się pracę czyli włoży wysiłek w to, aby urozmaicić relację w zależności od tego, co to dla Państwa oznacza.
Czy partner miałby zadbać o siebie fizycznie bo przestaje się Pani podobać, staje się mniej atrakcyjny, czy aby zmienić coś w Waszej relacji - aby było coś nowego, wydawał się to ktoś inny - świeży.
W każdym związku z czasem może pojawić się rutyna, spadek namiętności, zainteresowania, ale czy w tak krótkiej relacji i u tak młodych ludzi dobrze to prognozuje? - to kwestia na pewno indywidualna. Z pewnością wchodzenie w nowe relacje i porzucanie starej tylko ze względu na "znudzenie" bez odkrycia prawdziwej przyczyny, nie zapowiada dobrze przyszłych relacji, gdzie o brak rutyny w związku trzeba walczyć, pracować, starać się.
Może wystarczy wprowadzić zmiany w sposobie spędzania czasu, zadbać o siebie, zmienić związkowe nawyki, a może to oznacza czegoś innego nad czym warto zastanowić się właśnie na tym etapie skoro planujecie Państwo wspólną przyszłość. Być może to są zmiany dotyczące Pani podejście do życia, nie zaś Partnera, czy związku...
Temu wszystkiemu warto się przyjrzeć, podczas indywidualnej konsultacji psychologicznej.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl