Jak rozumieć ten poziom d-dimerów u 31-latki?

Witam, Otrzymałam wynik d-dimerów - 2913, USG kończyn dolnych w normie, czym może być spowodowany tak wysoki wynik? Czy powinnam wykonać dodatkowe badania?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonane badanie d – dimerów. Istotne są występujące choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Ponadto wiele preparatów może wpływać na poziom d-merów, jak i zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Do takich leków można zaliczyć między innymi środki antykoncepcyjne. Podczas ich przyjmowania powinno się regularnie wykonywać właśnie to badanie, jak i również poziom prób wątrobowych.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem hematologiem lub chirurgiem naczyniowym. Możliwe, że będzie niezbędne rozszerzenie diagnostyki o USG jamy brzusznej oraz oznaczenie układu krzepnięcia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/d-dimery

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-d-dimery-po-covid-19-czy-powinno-sie-podawac-leki-przeciwzakrzepowe-pacjentom-skapoobjawowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.