Czy ten wynik badania poziomu d-dimerów jest zły?

Dzień dobry. Na początku stycznia b.r. przeszedłem covid-19. Umiarkowanie-ciężko, z tygodniowym pobytem w szpitalu, ale nie musiałem korzystać z tlenoterapii. Wyniki badań krwi jeszcze w szpitalu wykazały m.in. podwyższony poziom d-dimerów. Było to 670 przy normie <500. Kilka dni temu, równo 2 tygodnie od wyjścia ze szpitala ponownie wykonałem badanie krwi. D-dimery spadły, ale nadal są podwyższone. Aktualny wynik to 580. Wszystkie pozostałe wskaźniki krwi mam w normie. Czy taki wynik d-dimerów powinien niepokoić? Jakie ewentualnie kolejne badania powinienem w tym zakresie wykonać? Dodam, że mam 42 lata, nie mam żadnych chorób tzw. współistniejących, jestem osobą bez nałogów, przed covidem praktycznie nigdy nie chorowałem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jak Pan zapewne się orientuje norma dla poziomu d-dimerów wynosi 500. Ten wskaźnik jest jednym z markerów stanu zapalnego oraz jest pomocny w ocenie szybkości rozpadu skrzepów w organizmie. Jest Pan świeżo po przechorowaniu Covid-19, więc ten poziom może być podwyższony. U Pana tak naprawdę ten wzrost jest bardzo delikatny. Jest wiele osób, które mają poziom d-dimerów oscylujący nawet do kilkunastu tysięcy i u nich podejrzewa się chorobę zakrzepowo -zatorową wymagającą leczenia farmakologicznego. W pańskim przypadku na pewno za jakiś czas trzeba wykonać cały panel badań diagnostycznych, aby skontrolować stan organizmu po Covid-19. Trzeba wziąć pod uwagę pełną morfologię, OB, CRP, poziomy hormonów tarczycy, prób wątrobowych oraz d-dimerów. Dodatkowo konieczne jest wykonanie RTG płuc. Jeśli lekarz zaleci jeszcze inne badania, to też trzeba je wykonać. Poziom d-dimerów do tego czasu powinien być już w normie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/d-dimery

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-d-dimery-po-covid-19-czy-powinno-sie-podawac-leki-przeciwzakrzepowe-pacjentom-skapoobjawowym

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.