Jak ocenić wynik badania d-dimerów u 39-latki?

Dzień dobry. Odebrałam dziś badanie D dimerów. I wyszedł mi wynik podwyzszony 220ng/ml na norme 190 ng/ml. Przeszłam covid. Czy to jest Coś co powinno niepokoić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badania krwi po przebyciu infekcji Covid-19. To istotne postępowanie, aby sprawdzić stan zdrowia i w odpowiednim czasie wychwycić ewentualne powikłania.

Zakażenie koronawirusem niestety mocno wpływa na cały organizm oraz poszczególne układy. U jednych osób nie obserwuje się większych problemów zdrowotnych po przejściu zakażenia, a u innych może wystąpić szereg nieprawidłowości.

Istotnym jest, jaki był przebieg infekcji, objawy, a także, czy były przyjmowane pewne leki, między innymi zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyną drobnocząsteczkową. Taka profilaktyka jest dość ważna w przebiegu zakażenia koronawirusem, aby przeciwdziałać powikłaniom kardiologicznym i naczyniowym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik badania d – dimerów, można by stwierdzić, że ich wartość została nieznacznie przekroczona. Taki wynik może być prawdopodobnie dopuszczalny w okresie rekonwalescencji po przebytym Covid-19. W takim przypadku należałoby skontrolować ten parametr w najbliższej przyszłości. W razie zwiększenia jego wartości, zalecona byłaby konsultacja z lekarzem internistą lub kardiologiem, który zdecydowałby o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/d-dimery

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-d-dimery-po-covid-19-czy-powinno-sie-podawac-leki-przeciwzakrzepowe-pacjentom-skapoobjawowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.