Jak skutecznie leczyć wszy łonowe?

Dzień dobry, mój problem polega na wszawicy łonowej, stosuję płyn sora med stosowany co 2-3 dni, średnio co 2 dni pojawia się na nogach dorosły osobnik wszy, owłosienie łonowe zgolone, odzież i pościel prana w 60 stopniach a wszy co kilka dni się ukazują, jakim preparatem nalepiej zwalczyć wszy?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Wesz łonowa jest gatunkiem wszy, która pasożytuje we włosach łonowych, żywiąc się ludzką krwią. Dorosłe osobniki mają jasnoszarą barwę, a długość oscyluje między 1.3 a 1.5 mm w zależności od płci.

Wszy łonowe bytują głównie na owłosionej skórze w okolicach łonowych , ale również na nogach, pachwinach, pachach i klatce piersiowej.

Do zarażenia wszami łonowymi dochodzi głównie przez kontakt seksualny z osobą zarażoną, ale również przez kontakt z zainfekowaną pościelą, ręcznikami i bielizną.

Podstawą w leczeniu wszawicy łonowej jest depilacja owłosień łonowych, częste pranie w wysokiej temperaturze (60/90 stopni) pościeli, ręczników i bielizny. Istotną sprawą jest również unikanie kontaktów seksualnych, aż do pełnego wyleczenia. W aptece jest dostępnych wiele preparatów (szampony, spreje, kremy), które stosuje się w leczeniu wszawicy łonowej. Zawierają one substancje czynne, takie jak permetrynę, pyretrynę, dimetikon, bądź cyklometikon. Ważne jest, aby wybrany preparat stosować regularnie i powtarzać cyklicznie kurację.

Z pańskiego opisu wynika, że obrał Pan prawidłowy kierunek leczenia. Jeśli preparat, który Pan stosował okazał się nieskuteczny, radzimy udać się na konsultację do lekarza dermatologa/wenerologa, aby przepisał inny, być może mocniejszy środek leczniczy.

Więcej na temat tego problemu można przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wesz-lonowa

https://portal.abczdrowie.pl/owady-ktore-zyja-w-tobie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.