Jak tabletki antykoncepcyjne mają się do PCOS?

Witam, od kwietnia biorę tabletki antykoncepcyjne (przepisane rzekomo na leczenie pcos) - pierwsze 6 opakowań tabletek X - nieporozumienie - prawie zawsze dostawałam okres na około tydzień przed końcem opakowania. Teraz jestem na drugim opakowaniu tabletek Y - ponoć silniejszych - czuję się nie najlepiej - nie mogę rano wstać, mam wahania nastroju, znowu wyskakują mi pryszcze , przetłuszcza się cera i włosy, przybrałam też trochę na wadze. mam już tego dość, nie chcę w siebie faszerować tych hormonów - szczególnie że drugi lekarz powiedział że to na pcos i tak nie wpłynie, czy mogę przerwać opakowanie przy 5. tabletce? Jestem wściekła i mam dość tego co się dzieje z moim organizmem. Poza tym dużo palę. Czy jest jakaś mniej inwazyjna forma oprócz prezerwatyw?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście tabletki antykoncepcyjne nie leczą PCOS, natomiast mogą łagodzić niektóre jej objawy (nieregularne miesiączkowanie) i powikłania (nie rosną nowe pęcherzyki w jajnikach). Jeżeli zdecyduje się Pani na odstawienie antykoncepcji, lepiej by było zrobić to po zakończeniu bieżącego opakowania, jeżeli tylko niepożądane działanie tabletek nie stanowi istotnego zagrożenia dla Pani zdrowia. Palenie dużej liczby papierosów dziennie jest bardzo niekorzystne podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, gdyż znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań zakrzepowo-zatorowych. Jeżeli dochodzi u Pani do menstruacji częściej niż co trzy miesiące, to nie ma potrzeby przyjmowania tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!