Jak wygląda rozbijanie kamieni nerkowych?

Dzień dobry. Chciałam zapytać na czym polega "rozbijanie kamieni nerkowych " Co to za zabieg , jak przebiega i czy jest bolesny. Syn ma 16 lat

Są różne metody. Obecnie najczęściej wykonuje się litotrypsję zewnątrzustrojową: do powłok skórnych przykładany jest generator fali uderzeniowej, w rzucie dróg moczowych, w których znajdują się złogi. Emitowana fala kruszy złogi, które są następnie wydalane przez cewkę moczową. Zabieg jest bezbolesny.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

metoda rozbijania kamieni nerkowych jest używana w leczeniu chorób układu moczowego, takich jak kamica nerkowa.

W przypadku zastosowania metody RIRS, do przeprowadzenia zabiegu stosuje się laser holmowy oraz kamerę endoskopową. Sam przebieg zabiegu wygląda następująco, w celu uniknięcia bólu pacjent jest znieczulony ogólnie lub podpajęczynówkowo, następnie przez cewkę moczową wprowadzany jest drut oraz aparat optyczny, ten drugi potrzebny jest do oceny stanu układu moczowego. Po krótkiej analizie, przez drut wprowadzany jest laser holmowy służący rozbiciu kamieni nerkowych. Cały zabieg trwa około godziny.

Kruszenie kamieni nerkowych może być również przeprowadzony za pomocą metody ESWL, która polega na rozbijaniu kamieni za pomocą fal elektromagnetycznych.

Aby dowiedzieć się więcej o metodzie rozbijania złogów nerkowych, zachęcamy zasięgnąć informacji u lekarza zlecającego zabieg.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który dotyczy problemu kamicy nerkowej:

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.