Jak zapobiegać HPV u 34-latki?

Mam HPV typ 16 i 18. Po nieprawidłowej cytologii, miałam kolposkopię, a potem konizację metodą LEEP. Z wyników badań histopatologicznych wynika, że linia cięcia jest czysta, stwierdzono w materiale CIN II i zepidermizowaną ektopię. Czy to oznacza, że pokonałam wirusa i jestem zdrowa? Czy powinnam stosować jakąś profilaktykę przed nawrotem zmian?

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały usunęte nierawidłowe komórki, ale to nie daje stuprocentowej pewności, że infekcja HPV nie nawróci. Oczywiście o dalszym leczeniu musi zadecydować ginekolog prowadzący, ale najpewniej będzie Pani wymagać po prostu regularnych cytologii.