Jak zinterpretować swój pakiet tarczycowy?

Jestem 21 letnią kobieta. Ostatnio zrobiłam pakiet tarczycowy i nie wiem jak zinterpretować wyniki a wizyta u lekarza w odległym terminie. TSH 2,67 Ft3 5,38 FT4 17.39 AntyTPO 143,7. Bardzo proszę o wstępną interpretacje wyników i ocenę czy wizyta u endokrynologa jest bardzo potrzebna. Zaznacze że przez ostatnie lata TSH powyżej 2 za każdym razem i AntyTPO powyżej 100. Bardzo dziękuję za każdą pomoc.

Lek. Paweł Szadkowski

Wyniki hormonów tarczycy mieszczą się w szeroko pojętej normie (chociaż konieczne jest ich zestawienie z normą laboratoryjną) i nie upoważniają do rozpoznania choroby tarczycy. Podwyższone miano przeciwciał anty-TPO samo w sobie nie świadczy o chorobie autoimmunologicznej tarczycy. Może pani okresowo (np. 1x na rok lub nawet rzadziej) kontrolować wartości hormonów (TSH i fT4), szczególnie jeśli w pani rodzinie występują choroby tarczycy lub miałaby pani jakieś objawy. Wyniki może pani omówić z lekarzem pierwszego kontaktu, internistą lub endokrynologiem.