Jaki może być powód odrealnienia?

Witam serdecznie. Przez okres pół roku paliłem marihuanę, prawię przy każdym paleniu miałem lęki, po odstawieniu czułem się czasami tak jakbym był na haju, później miałem ogromny napad lęku, bałem się o życie i uczucie haju się nasiliło. Następnego dnia zgłosiłem się do socjoterapeuty. Stwierdził, że te uczucie haju to derealizacja wywołana przez lęki, a lęki przez brak poczucia bezpieczeństwa (dorastałem w rodzinie z problemem alkoholowym, gdzie ciągle były kłótnie i cały czas się o coś bałem). Teraz wszystko się zmniejszyło, ale czuję się czasami taki odrealniony i często boję się o to, że zachoruje psychicznie - u psychiatry nie byłem, żadnych leków nie brałem. Czy to odrealnienie może być przez coś innego? Mam je od 5 miesięcy, oczywiście jest mniejsze, ale jest. Czasami zdaje mi się tak jakbym naglę się obudził, albo jak nagle zmienia się muzyka to tak jakbym śnił i wtedy pojawia się lęk. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Stany derealizacji mogą być postacią zaburzeń nerwicowych. Zaliczany do nich jest np. zespół depersonalizacji-derealizacji, w którym dana osoba może mieć okresowo wrażenie, że jej własne uczucia i przeżycia ulegają oddzieleniu, oddaleniu, stają się obce, otoczenie może wydawać się sztuczne, odległe. Pacjent ma zachowaną świadomość i postrzeganie (nie ma np. halucynacji, nie uważa, że odrealnienie zostało spowodowane np. przez siły nadprzyrodzone), ma wrażenie, że tego typu stany przychodzą spontanicznie.

Zespół ten wymaga przede wszystkim różnicowania z zespołem lęku napadowego, depresją oraz niektórymi postaciami padaczki (wskazana jest konsultacja neurologiczna i wykonanie EEG)
Polecam informacje dotyczące podobnych objawów:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-derealizacje
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/derealizacja-czy-mozna-ja-pokonac
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czynniki-biologiczne-w-powstawaniu-nerwicy-....

Z pozdrowieniami