Jakich produktów należy się wystrzegać przy kamicy cystynowej?

Witam. Uprzejmie proszę o podanie jakich produktów należy się wystrzegać przy kamicy cystynowej.

Najważniejszym zaleceniem żywieniowym jest ograniczenie podaży w diecie takich aminokwasów, jak cystyna oraz metionina, której znaczna ilość metabolizowana jest do cystyny.
Ograniczyć należy spożycie mięsa i jego przetworów. Spożycie białek powinno być ograniczone do 0,8 g na kg masy ciała – ułatwia to alkalizację moczu i zmniejsza podaż metioniny.
Należy zwiększyć ilość wypijanych płynów do dwukrotnej objętości normalnego zapotrzebowania – dziennie nawet do 6l (w miarę tolerancji pacjenta), wypijanych w równych porcjach, również w nocy.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/

Lek. Tomasz Budlewski

Dieta sama w sobie nie przynosi korzystnych efektów. Udowodniono iż spożycie soli poniżej 2g na dobę zmniejsza wydzielanie cystyny i przede wszystkim nawodnienie