Jakie badania przed pompą insulinową?

Jakie powinnam zrobić badania, aby móc zacząć terapię za pomocą osobistej pompy insulinowej? Czy są jakieś specjalne wymagania, co powinnam zrobić najpierw? Czy lekarz musi mieć coś oprócz dobowych jednostek insuliny, by ustalić bolusy, bazę itp.? Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam!

Przed wprowadzeniem pompy insulinowej nie ma potrzeby wykonywania szczególnych badań. Warto jednak ustalić, czy ilość przyjmowanych przez Panią jednostek insuliny zapewnia kontrolę cukrzycy. Można to zrobić między innymi za pomocą oznaczenia hemoglobiny glikowanej (HbA1c), której stężenie odzwierciedla stężenia cukrów w ostatnich 3 miesiącach.

Znając Pani obecne zapotrzebowanie, lekarz będzie mógł ustalić tzw. bazę. Za ilość i dawkę bolusów w ciągu dnia będzie odpowiadała Pani, w zależności od spożywanych posiłków.

Przed wprowadzeniem pompy insulinowej niezwykle istotną rolę odgrywa edukacja. Należy nauczyć się jej obsługi oraz dokładnego przeliczania posiłków na wskaźniki węglowodanowe. Dzięki temu można znacznie rozszerzyć jadłospis oraz zmniejszać lub zwiększać ilość posiłków. Ponadto trzeba się nauczyć, kiedy wzrasta i maleje zapotrzebowanie organizmu na insulinę, aby odpowiednio przystosować bolusy.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.