Jakie dowody wystarczą do udowodnienia znęcania?

Mam problem: przez ponad dwa lata mój partner znęcał się nade mną i psychicznie i fizycznie, często przy moim obecnie 2-letnim synku. Wielokrotnie słyszała groźby, że mnie zabije, że powybija mi zęby, że spali dom moich rodziców. Ze wszystkiego zwierzałam się przyjaciółce, która także widziała siniaki i zarówno ona jak i wiele innych osób może potwierdzić chorobliwą zazdrość z jego strony. Zawsze gdy proponowałam rozstanie mówił, że „ja mogę się zabierać, ale dziecko zostaje z nim - inaczej mnie zabije”. Ostatnio pobił mnie strasznie, ale tym razem miałam świadków, więc całą sprawę zgłosiłam na policję, ale bardzo się boję, że nie uda mi się udowodnić w sądzie wszystkich okrutnych rzeczy, które zrobił mi partner przez te ponad dwa lata i któregoś dnia mój były parter w padnie w białą gorączkę i skrzywdzi mojego synka. Obecnie rozpowiada o mnie straszliwe rzeczy, strasznie mnie to boli, że wszyscy widzą we mnie zła osobę, która odbiera dziecku ojca, a ojcu dziecka, nie patrząc na krzywdę, którą wyrządził mój parter nie tylko mi, ale i mojemu synkowi. Nie widzę w tej sytuacji wyjścia. Nie wiem czy mi się to uda w maksymalnym stopniu odizolować go od mojego synka tylko na podstawie zeznań mojej przyjaciółki i poprzednich jego partnerek, nad którymi także znęcał psychicznie i fizycznie. Wiem, że dziecko powinno mieć ojca, ale nie chcę go dalej narażać, a przede wszystkim nie chcę, żeby mój syn był taki sam jak jego ojciec. Bardzo proszę o poradę.
KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Jest Pani ofiarą przemocy w rodzinie i ma Pani prawo zgłosić sprawę do sądu. Przemoc w Polsce pod każdą postacią jest karalna. Trudniej jest jednak udowodnić przemoc psychiczną niż fizyczną. Jeśli chce się Pani dokładnie dowiedzieć, jakich potrzebuje dowodów, to należy udać się do prawnika.
Warto, żeby zapewniła Pani sobie odpowiednią opiekę psychologiczną oraz bezpieczeństwo. Powinna Pani również poznać swoje prawa. Zachęcam do skorzystania z pomocy fundacji i organizacji pozarządowych, które pomagają ofiarom przemocy w rodzinie (Niebieska Linia, Centrum Praw Kobiet). W takich miejscach uzyska Pani pomoc zarówno psychologiczną, jak i prawną.

Pozdrawiam