Jakie leczenie zastosować w przypadku skurczu powiek?

Dzień dobry. Zwracam się z pytaniem co można poradzić i jakie leczenie zastosować w przypadku kurczu powiek i niemożności ich otwierania pomimo wysiłku. Botoks był już stosowany. Aneta

Powinna Pani rozpocząć od ustaleniu przyczyny opadania powiek. Wśród możliwych rozpoznań są zaburzenia nerwowe (np. porażenie nerwu), mięśniowenie, pourazowe. Jest to jeden z objawów tzw. zespołu Hornera, który może świadczyć nowotworze oskrzeli (guz Pancosta). Sugeruję wykonanie RTG klatki piersiowej oraz konsultację neurologiczną. Jeżeli przyczyna jest już znana, a szuka Pani jedynie rozwiązania problemu opadającej powieki sugeruję kontakt z chirurgiem zajmującym się blepharoplastyką.