Jakie są rokowania po mastektomii i chemii czerwonej?

Witam. Ostatnio u mojej 53-letniej mamy wykryto guza w lewej piesi. Mama zrobiła mammografie, która nic nie wykryła. Lekarz uspokoił mamę mówiąc, że wszystko jest OK. Mamę nadal bolała pierś i udała się na USG, wynik: "piersi o budowie tłuszczowo- włóknistej z resztkową tkanką gruczołową. W piersi lewej zabrodawkowo, na godz. 3, widoczna zmiana hypoechogeniczna o nierównych zarysach, o wym. 39 x 16 mm ze zwapnieniem. Po stronie lewej hypoechogeniczny węzeł chłonny pachowy o śr. 10 mm. Pierś prawa bez zmian ogniskowych". Mama udała się następnie na biopsję cienkoigłową, wynik: "cellulae epitheliales suspectae". Ostatnio miała robioną biopsję gruboigłową, wynik: "Carcinoma invasivum mammae, kategoria B5b" Receptory: ER PS-4 IS-1 (30%") PGR PS-0 IS-0, HER2 1+. Morfologia jest w normie oraz markery nowotworowe także w normie. Mama ma mieć wykonaną mastektomię i później podaną chemię czerwoną - proszę powiedzieć jakie są rokowania na podstawie tych wyników? Co oznaczają receptory? Podobno na płucach nie ma zmian, nie wiem jak na innych narządach. Dziękuję z góry za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie.

O rokowaniu więcej można będzie powiedzieć po zabiegu operacyjnym, podczas którego oprócz piersi usuwa się węzły chłonne pachy i ocenia histopatologicznie. Jeżeli w węzłach chłonnych są przerzuty, szanse na wyleczenie są mniejsze.

Na temat receptorów hormonalnych oraz innych istotnych informacji dotyczących rokowania i sposobów leczenia może Pani przeczytać na naszych stronach w dziale "Warto wiedzieć". U Pani Mamy receptory dla estrogenów i progesteronu są ujemne, co wyklucza możliwość zastosowania hormonoterapii. HER-2 jest ujemny, co jest korzystne (mniej agresywny nowotwór).

Pozdrawiam serdecznie