Jestem po drugiej ciąży pozamacicznej. Co dalej?

Jestem po drugiej ciąży pozamacicznej. Teraz przy drugiej usunięto mi lewy jajowód. Szanse maleją na zajście w ciąże, a ryzyko kolejnej pozamacicznej rośnie. Czy można zastosować u mnie inseminację domaciczną? Czy ryzykować i starać się w sposób naturalny zajść w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zastosowanie metody inseminacji nie wpłynie na szansę wystąpienia ciąży pozamacicznej, ponieważ plemniki i tak dostaną się do jajowodu i tam nastąpi zapłodnienie. Jeżeli ma Pani problem z drożnością jajowodu, to zarodek będzie miał takie same problemy z zejściem do macicy jak przy zapłodnieniu naturalnym.

Polecam dalsze próby naturalnego zajścia w ciąże, przy jednoczesnym uważnym monitorowaniu przy pomocy USG umiejscowienia ciąży. Gdyby kolejna ciąża również okazała się pozamaciczną i, w konsekwencji, nastąpiłaby utrata drugiego jajowodu, to pozostanie zapłodnienie in vitro.

Pozdrawiam serdecznie!