Jonofereza a ciąża

Witam, proszę o odpowiedź.
Dziś w ciągu dnia korzystałam z zabiegu jonoforezy z lekiem, gazy z elektrodami miałam ułożone na kolanach i dolnej części kręgosłupa. Czas 20 min, natężenie 3mA. Też sobie pomyślałam, że to nierozsądne było.
Okres spóźnia mi się kilka dni (normalne to raczej, nie robiłam żadnego testu), nie staramy się o dziecko, ale mogło się coś wydarzyć np. po przyjściu czułam się dobrze, nie było żadnego krwawienia.
Czy gdybym np. dostała krwawienia np. dziś w nocy, albo w następnych dniach może być to ew. poronienie spowodowane tym zabiegiem? Czy jeśli np. jutro lub pojutrze zrobię test i będzie on negatywny (minie 3 -4tyg od ostatniej sytuacji, gdzie było jakiekolwiek ryzyko ciąży), będzie oznaczało to, że wszystko jest ok, że nie byłam w ciąży, że ten zabieg nie miał znaczenia?
Bardzo proszę o odpowiedź, Pozdrawiam, Patrycja

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jonoforeza jest w ciąży przeciwwskazana. Nie potrafię powiedzieć, czy jej zastosowanie grozi poronieniem w tak wczesnym okresie ciąży. Jest to kwestia najprawdopodobniej niezbadana- nie robi się tego typu zaplanowanych badań na ciężarnych. Wykonując test ciążowy, może Pani jednak łatwo wykluczyć możliwość ciąży i uspokoić się. Jego wynik powinien bowiem być wiarygodny, skoro od ostatniego współżycia minęło tyle czasu.
Pozdrawiam serdecznie!