Katar od 3. miesięcy i powracające gradówki na oczach a możliwość gronkowca

Dzień dobry. Od 3 miesięcy mam katar (biała zwykła wydzielina) i jestem lekko przeziębiony. Do tego ciągle powracające gradówki na oczach, które mimo nagrzewania i maści z antybiotykiem nie znikają. Miałem zabieg usunięcia gradówki, ale ona powróciła. Czy to może być gronkowiec? Jakie badania musiałbym wykonać? Niestety żaden z lekarzy nie chciał mi dać skierowania.

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę zgłosić się do okulisty. zapewne jeżeli lekarz dowie się iż jest to nawrót gradówki zastosuje odpowiednie postępowanie.

Gradówki nawracające mogą być objawem cukrzycy. Nie widzę Pana więc nie wiem.Na pewno jest to choroba brudnych rąk i robienie posiewów i wymazów niczego nie zmieni. Nie ma potrzeby robić wymazów. Należy wszystkie gradówki albo wyciąć albo wyleczyć bo zaraża się Pan sam od siebie. Pozdrawiam