Maxitrol na gradówkę u dziecka

Witam. Mam takie pytanie. Jak długo można stosować u dziecka maść Maxitrol na gradówkę? Dziecko ma 23 mies. Od ponad 2 tygodni stosuje maść na polecenie okulisty. Okulista zalecał stosować Maxitrol jeszcze kilka dni po ustąpieniu gradówki. Póki co gradówka pękła, ale nie zniknęła. Nadal jest ranka i coś (prawdopodobnie ropa) pod nią. Nie wiem co mam dalej robić czy stosować Maxitrol w dalszym ciągu, czy przejdzie to samo. Zastanawiam się też, czy mam powtórnie z dzieckiem iść do lekarza. Jak długo można stosować Maxitrol bez obawy na skutki uboczne. Nie znalazłem tej informacji w ulotce, a zanim pójdę z dzieckiem ponownie do lekarza chciałbym się dowiedzieć więcej. Proszę o podpowiedź, czy dalej stosować Maxitrol i czekać na poprawę, czy od razu udać się do lekarza. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie interesujące mnie informacje. Pozdrawiam Franek

Magdalena Mroczek

Gradówka jest rodzajem zapalenia gruczołu tarczkowego, rodzajem krosty wypełnionej galaretowatą masą, która umiejscawia się na górnej lub dolnej powiece. Gruczoł tarczkowy odpowiedzialny jest za natłuszczanie brzegów powiek. Pierwszy objaw gradówki jest to zazwyczaj niebolesne zgrubienie powieki. Skóra nad guzkiem może być obrzęknięta, a powieka może być zaczerwieniona. Skórę nad guzkiem można z łatwością przesuwać. Do lekarza należy udać sie koniecznie, jeśli po upływie dwóch tygodni objawy nie występują, jeśli towarzyszy im ból oka oraz jeśli wystąpi zmiana w ostrości widzenia. Często zdarza sie, ze gradówka ulega samowyleczeniu.

Jeśli chodzi o leczenie gradówki, to już przy wystąpieniu pierwszych objawów można stosować ciepłe okłady, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego. Lekarz okulista jako leczenie zalecić może maści z antybiotykami np. z erytromycyną. Należy wtedy nakładać cienką warstwę około 3-4 razy dziennie. Czasami przy leczeniu gradówki stosowane są krople do oczu.

Maxitrol jest to lek postaci maści do oczu. Zawiera on w składzie 3 substancje czynne, którymi są deksametazon, neomycyna oraz polimyksyna B. Substancję tą stosuje się miejscowo w przebiegu leczenia zakażeń bakteryjnych oczu. Neomycyna jest to antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Polimyksyna B również jest to antybiotyk o działaniu bakteriobójczym. Deksametazon należy z kolei do grupy steroidów i ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwwysiękowe. Leki działają miejscowo, w małym stopniu wchłaniają się do krążenia ogólnego.

Maxitrol stosuje się w leczeniu chorób oczu, które przebiegają z odczynem zapalnym. Ma to miejsce np.w chorobach zapalnych rogówki i spojówek czy przykładowo w uszkodzeniu rogówki przez czynniki chemiczne czy radiacyjne.

Preparatu nie należy stosować przewlekle i długotrwale. Przy przedłużającym się stosowaniu może dojść do nadciśnienia w gałce ocznej i w konsekwencji do jaskry. Może też wystąpić zaćma pod torebkowa czy nawet może dojść do uszkodzenia nerwu wzrokowego. U osób, które już cierpią na jaskrę preparatu nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli chodzi o małe dzieci to nie określono w ich przypadku bezpieczeństwa i skuteczności stosowania tego preparatu. Dlatego w tym przypadku najlepiej jest zgłosić się do lekarza okulisty, który zalecił maść i który będzie mógł powiedzieć jaki jest rozwój choroby. Maści z cała pewnością nie należy stosować przewlekle, a tym bardziej u małych dzieci. Właśnie z tego powodu, że maść zazwyczaj stosuje się u dorosłych i młodzieży, wskazana jest pilna konsultacja z lekarzem okulistą.