Kiedy antykoncepcja będzie znów działać w pełni?

Zażywam regularnie tabletki vibin mini o godz. 21. Ostanio pierwszą tabletkę po 7-dniowej przerwie przyjęłam o godz. 2 w nocy. O 5 rano wystąpiły u mnie bardzo lekkie wymioty po których normalnie położyłam się spać. O godz. 12:30 szukając informacji czy takie lekkie wymioty wpłynęły jakoś negatywnie na wchłonięcie leku przestraszona wzięłam nową tabletkę z tego samego blistra, gdyż nie posiadam zapasowego. O godz. 21 tego samego dnia wzięłam drugą zgodnie z harmonogramem. W tygodniu poprzedzającym ten incydent współżyłam bez zabezpieczenia. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę i kiedy będę dalej chroniona normalnie? Nadmienię, że zamierzam dokończyć opakowanie normalnie i po 20 dniach zrobić 7-dniową przerwę.
KOBIETA, 29 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

kilkugodzinowe opóźnienie w zażyciu pierwszej tabletki antykoncepcyjnej z nowego opakowania nie powinno mieć większego znaczenia. Tabletki antykoncepcyjne wchłaniają się jednak do czterech godzin, dlatego nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że pigułka wchłonęła się w Pani przypadku.

Zapasową pigułkę przyjęła Pani dosyć późno, dlatego w tej sytuacji nie można całkowicie wykluczyć zajścia w ciążę. Proszę przyjmować pigułki zgodnie z zaleceniami producenta, a w międzyczasie wykonać test ciążowy.

Podobne pytania znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej-kontracept,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-dwoch-godzinach-od-przyjecia-tabletki-a-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-2-3-godzinach-od-przyjecia-tabletki-antykoncepcyjnej-a-skutecznosc-antykoncepcji-i-prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.