Cytologia - kiedy wykonać?

Dzień dobry, chciałabym zapytać kiedy cytologia powinna być wykonywana? Generalnie przyjmuje się, iż najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego są pierwsze dni po ustaniu krwawienia, a badanie powinno zostać wykonane najpóźniej do tygodnia poprzedzającego następna miesiączkę. Jestem 4 dni przed miesiączką (lub jeżeli ktoś woli: krwawieniem z odstawienia, ponieważ od roku stosuję plastry antykoncepcyjne), a mimo to podczas dzisiejszej wizyty u lekarza w celu wypisania kolejnej recepty na plastry pani ginekolog nalegała na wykonanie badania. Czy będzie ono wobec tego miarodajne, czy powinnam powtórzyć je w pierwszym tygodniu po zakończeniu okresu? A jeśli nie wtedy to kiedy cytologia wykaże najbardziej miarodajne wyniki? Czy cytologia tuż przed krwawieniem nie sprawi, że wyniki będą zaburzone? Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź. Beata
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zaleca się przeprowadzenie testu po miesiączce, kiedy śluz szyjkowy najmniej przeszkadza w odczytaniu wyniku, nie ma krwawienia, etc. Można wykonać badanie cytologiczne przed miesiączką. Nie jest zalecane jego wykonywanie w czasie krwawienia, dlatego jeśli nie doświadcza Pani przed miesiączką brązowego śluzu czy plamień, to nie ma przeciwwskazań, żeby wykonać to badanie na kilka dni przed spodziewanym okresem. Proszę pamiętać, żeby nie mieć nic w pochwie w przez co najmniej dobę poprzedzającą badanie, w szczególności nie współżyć w tym czasie.

Pozdrawiam serdecznie!