Kiedy mogę starać się o ciążę przy depresji?

Planuje z mężem zajscie w ciaze. Aktualnie leczę się na depresję. Na okolo 2 miesiace odstawilam leki w okresie remisji i staralismy sie o dziecko. Bezskutecznie. Po tym okresie ponownie moj stan sie pogorszyl i wrocilam do lekow. Przyjmuje leki Egzysta 150mg, Bioxetin 20, oraz w przypadku trudniejszego dnia przyjmuje sedival 25mg oraz alprazolam 1mg. Proszę o onformacje czy te leki mogę brać w przypadku kiedy zależy nam na poczęciu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

depresja jest bardzo podstępną chorobą dlatego bardzo dobrze, że jest Pani już pod opieką specjalisty i przyjmuje Pani leczenie. Starania o ciążę podczas terapii tej choroby są bardzo delikatnym tematem i na pewno wymagają połączenia fachowej wiedzy zarówno ginekologicznej jak i psychiatrycznej. Niestety większość leków, które są stosowane w leczeniu depresji jest niedopuszczonych do przyjmowania dla kobiet w ciąży. Co do starań o ciążę jest zapewne podobnie. Nie powinno się przyjmować preparatów z wielu grup, w tym leków psychotropowych. Jeśli bardzo Pani pragnie ciąży, a ma trudności z zachowaniem stabilizacji depresji bez leków, to konieczne będzie interdyscyplinarne podejście do Pani przypadku. Lekarz ginekolog może Pani poradzić jakie leki są dopuszczalne, ewentualnie określić, do jakiego momentu można je stosować. Na pewno dużo więcej będzie zależało od prowadzącego Panią lekarza psychiatry, gdyż zapewne z leków najbardziej skutecznych trzeba będzie na te kilka miesięcy całkowicie zrezygnować. Może u Pani sprawdziłaby się wzmożona terapia lub inne aktywności, dzięki którym byłaby Pani w stanie funkcjonować lepiej bez kluczowego leczenia. Z tego też względu wydaje się, że rozmowy z ginekologiem i psychiatrą będą mogły Pani pomóc w bezpiecznym zajściu w ciążę oraz zachowaniu równowagi psychicznej w trakcie jej trwania. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/depresja-ciazowa

https://portal.abczdrowie.pl/depresja

https://portal.abczdrowie.pl/zycie-z-depresja

https://portal.abczdrowie.pl/walka-z-depresja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.