Czy mogę starać się o ciążę mając nadżerkę?

Jestem młodą mamą, 26 lat. Pierwszą ciążę przechodziłam razem z nadżerką, ale w ciąży nie miałam żadnych stanów zapalnych jak i większych problemów przez to. Cytologia kilka lat przed ciążą jak i po - w granicach normy. Rodziłam przez cc (syn ułożony pośladkowo), ciąża jak i poród przebiegły pomyślnie. Obecnie minęło prawie 2 lata i chciałabym próbować starać się o kolejne dziecko. Czy nie będzie problemu jeśli dalej mam nadżerkę? Nie będzie ona problemem w trakcie kolejnej ciąży-komplikacje itp? I czy te niecałe 2 lata nie stoją na przeszkodzie do kolejnych starań o dziecko (ze wzgląd na cc)? Oczywiście udam się jeszcze do ginekologa na badanie, ale chciałbym poznać już tutaj odpowiedzi

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy ma Pani nadżerkę, to decyzja o kolejnej ciąży powinna być na pewno podjęta w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Wydaje się, że od rozległości tej zmiany będzie zależało postępowanie. W pytaniu nie pisze Pani, czy z tego powodu pojawiają się jakieś objawy. Niemniej jednak to specjalista po badaniu ginekologicznym będzie w stanie coś więcej powiedzieć. Zdarza się, że nadżerka nie ma wpływu na przebieg ciąży. Czasem jednak konieczne jest najpierw leczenie takiej zmiany – usuwanie i odłożenie starań o ciążę na jakiś czas, aby szyjka macicy w pełni się wygoiła. Co do czasu, jaki upłynął od poprzedniej cesarki, to lekarze zwykle podają czas około 1-1,5 roku jako ten bezpieczny moment na kolejną ciążę. W każdym razie Pani sytuacja wymaga jednak konsultacji lekarskiej. Zachęcamy zatem do kontaktu z ginekologiem i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadzerka-szyjki-macicy

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nadzerki-szyjki-macicy-stan-zapalny-zmiany-nowotworowe-hormonalne-urazy

https://portal.abczdrowie.pl/po-cesarce-kobieta-nie-moze-zajsc-w-ciaze-przez-2-lata-dla-wielu-moze-to-oznaczac-ze-na-kolejne-dziecko-bedzie-za-pozno

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.