Kiedy najlepiej wykonać takie badanie?

Witam, Chciałam się dowiedzieć kiedy najlepiej wykonać badanie testosteronu , androstedionu w kierunku łysienia androgenowego.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

hormony androgenowe, czyli męskie hormony płciowe, występują u obu płci, lecz u mężczyzn w większym stężeniu, gdyż odpowiedzialne są za kształtowanie się męskich narządów płciowych oraz wtórne cechy płciowe. Androstendion, DHEA-S, testosteron i DHT to właśnie te hormony, które pojawiając się u kobiet w wyższym stężeniu, mogą powodować hirustyzm lub łysienie typu męskiego. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe.

Badanie androstendionu i testosteronu powinno zostać wykonane między 3. a 10. dniem cyklu kobiety, czyli w I fazie. Natomiast warto to skonsultować z lekarzem – endokrynologiem-ginekologiem – gdyż poza wymienionymi przez Panią hormonami warto również zbadać hormony tarczycy oraz ferrytynę. Samo badanie hormonów również może się okazać niewystarczające – kobietom zaleca się również wykonanie trichogramu, mającego na celu ocenę włosa w aspekcie długości trwania jego cyklu. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-diagnostyka-lysienia-androgenowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.