Do jakiego lekarza się udać z tym brakiem włosów z tyłu głowy?

Witam moja siostra ma 36 lat od pewnego czasu z tylu głowy zaczęło robić jej się łyse gniazdo teraz jest dużo większe i kompletnie nie widać tam odrastających wlosków co z tym zrobić do jakiego pójść lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety przyczyn przerzedzania włosów może być wiele, natomiast znalezienie tej jednej – czasochłonne i niełatwe. Przede wszystkim należy wybrać się do lekarza internisty – podejrzewając problemy na tle hormonalnym, anemię, cukrzycę lub inną chorobę, może zlecić odpowiednie badania. W przypadku niedoborów hormonalnych najczęściej zaczyna się od wykonania badań tarczycowych – TSH, ft3, ft4. Kolejnym krokiem jest wizyta u specjalisty – za leczenie problemów na tle hormonalnym odpowiada endokrynolog, w innych wypadkach – dermatolog. Natomiast specjalista, który zajmuje się tylko i wyłącznie włosami oraz wszystkim, co związane z nimi jest trycholog. Więcej o przyczynach wypadania włosów w tym materiale, serdecznie zachęcam do zapoznania się z nim: https://uroda.abczdrowie.pl/dlaczego-kobietom-wypadaja-wlosy. Łysienie na czubku głowy może być tzw. łysieniem androgenowym, za które odpowiedzialny jest hormon męski DHT. Pod jego wpływem włosy mogą być coraz cieńsze i słabsze oraz przerzedzać się w części ciemieniowej (u kobiet, ponieważ u mężczyzn w wyniku tego zaburzenia najpierw przerzedzają się włosy na skroniach). Nieprawidłowości w równowadze hormonalnej mogą wynikać z poważniejszych schorzeń, jak np. zespół policystycznych jajników, ale też pojawiają się w okresie menopauzalnym czy wskutek zażywania niektórych leków. Niewątpliwie wymaga to diagnozy. Innym typem łysienia jest łysienie plackowate, czyli pozostawiające na głowie łyse, puste „placki”. O tym typie łysienia może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-plackowate. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.