Komplikacje w czasie operacji EVLT

W trakcie operacji EVLT kończyny prawej doszło do komplikacji, żyła umiejscowiona była bardzo blisko kości. Czy możliwe jest uszkodzenie kości czy okostnej? Jakie mogą być tego następstwa? Jak je na tym wstępnym etapie ewentualnie zdiagnozować?

Witam!
Ogólnie podczas laserowego wewnąrznaczyniowego leczenia żylaków może dochodzić do powikłań, ale ich częstość jest bardzo rzadka. Do typowych należy zakrzepica żył głębokich, uszkodzenie nerwu skórnego czy oparzenia skóry. Może również dochodzić do powikłań miejscowych takich jak miejscowa zakrzepica czy krwiak. W opisanej sytuacji należy liczyć się z przedstawionymi powikłaniami jak również z miejscowym odczynem zapalnym ze strony uszkodzonych tkanek. Możliwe jest, że komplikacje nie pozostawią groźnych i trwałych powikłań, ale zawsze należy zachować wzmożoną ostrożność w tej sytuacji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy w okolicy zabiegu nie ma wzmożonej ciepłoty, bólu kończyny, obrzmienia, bolesnych kurczów łydek. Należy zastosować się również do zaleceń osoby wykonującej zabieg, która powinna zlecić wizytę kontrolną w celu oceny skuteczności leczenia i braku ewentualnych powikłań. Podsumowując nie można wykluczyć podrażnienia okostnej, powikłania mogą się pojawić (najczęstsze zostały wymienione), ale jest to mało prawdopodobne. Wskazana jest wizyta kontrolna w uzgodnionym terminie, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów bólowych czy zapalnych należy zgłosić się do lekarza w celu badania fizykalnego. Badanie fizykalne jest podstawowym badaniem, które może określić czy wskazane mogą być dodatkowe badania. Pozdrawiam serdecznie!