Kontakt przedsionka pochwy z plemnikami

Witam!

Mam nietypowe pytanie. Obecnie moje cykle są nieregularne (długość ostatnich 6 cykli: 27 dni, 26 dni, 25 dni, 27 dni, 28 dni, 24 dni). Nie zawsze mam też śluz płodny oraz owulację (jestem po 30 roku życia) - a obserwuję objawy + temperaturę. Te parametry wskazały, że w poprzednim cyklu owulacja była, w obecnym jest bardzo dużo śluzu płodnego i sądząc po objawach dziś bądź jutro nastąpi owulacja (dziś 13, jutro 14 dzień cyklu). Obecnie zaprzestaliśmy z mężem starań o dziecko ze względów związanych z pracą. Jednakże wczoraj + dziś miała miejsce następująca sytuacja: kochaliśmy się z użyciem prezerwatywy (ze środkiem nawilżającym - nie plemnikobójczym) wczoraj wieczór, mąż nie zabezpieczył prezerwatywy i nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności połowa jej zawartości znalazła się dziś rano (ok. 6 godzin po stosunku) w okolicy mojego przedsionka pochwy (usiadłam w kałuży spermy). W związku z tym mam pytanie: mam dni płodne, tuż przed/w trakcie owulacji; czy istnieje ryzyko ciąży, czy też taka sperma zawiera zupełnie martwe plemniki i jest całkiem "bezużyteczna", a my nie powinniśmy się martwić? Dodam tylko, że mąż nigdy nie miał wykonywanego badania nasienia (nie wiemy jaka jest jego jakość), sperma była płynna (nie wyschnięta), w pomieszczeniu, gdzie doszło do kontaktu ze spermą było ok. 23-24 stopni.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Proszę się nie obawiać, ryzyko ciąży jest praktycznie zerowe. Nie ma możliwości, aby w opisanej sytuacji plemniki dostały się do dróg rodnych - poza naturalnym środowiskiem bardzo szybko wysychają. Jak wspominałam istnieje praktycznie 100% pewności, że nie jesteś w ciąży, ale jeżeli się niepokoicie można wykonać test ciążowy, który powinien być wiarygodny w terminie spodziewanej miesiączki (lub po 2 tygodniach od potencjalnego terminu zapłodnienia). Pozdrawiam