Leczenie kłębczaka przez radioterapię

Od paru miesięcy borykam się z klebczakiem.Czy można się go pozbyc przez radioterapie?Wszyscy mowia o operacji,ale nikt nie chce się tego podjąć.Nie jestem już mloda i bardzo się boje tego zabiegu,wiem jakie mogą być tego konsekwencje-łacznie z wylewem.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

standardową metodą leczenie kłębczaków jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Zabieg wymaga udziału chirurga naczyniowego, proponowałabym więc udać się do oddziału chirurgii naczyniowej. Być może nie wszystkie oddziały chirurgii naczyniowej wykonują tego typu operacje. O tym czy pacjent kwalifikuje się do leczenia operacyjnego decyduje nie tyle wiek pacjenta, co jego stan ogólny oraz choroby towarzyszące.
Radioterapia jest stosowana do leczenia kłębczaków u osób, które nie kwalifikują się do leczenie operacyjnego. Często pozwala ona zahamować rozwój choroby i uzyskać stabilizacje i zmniejszenie ryzyka min. wylewu.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko