Leki stabilizujące nastrój przy Chad dla 22-latka

Pytanie do psychiatry.Panie Profesorze czy są leki stabilizujące nastrój w Chad które nie wpływają ujemnie na sprawność psychofizyczną?Żeby można było spokojnie wrócić do graniu w klubie piłkarskim jak zdrowy człowiek,zrobić prawo jazdy i jeździć samochodem i rozpocząć studia? Bo m.in przez trudności w powrocie do funckjonowania sprzed choroby i przez inne uboki zaniechałem leczenia.Bo jeśli tak to leczenie nie ma sensu a jedynym wyjściem jest to(czego wolałbym uniknąć bo chcę żyć)Chad typu II.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, przede wszystkim zalecam wizytę u psychiatry celem ustalenia jak najlepszego leczenia. Leki normotymiczne, które powinny być pobierane przez Pana stale, powinny pomóc w stabilizacji Pana stanu i powrocie do aktywności fizycznej. Pozdrawiam

Celem leczenia psychiatrycznego nie jest usunięcie jakiś objawów, a właśnie poprawa samopoczucia i funkcjonowania. Stąd leki staramy się dobierać adekwatnie do stanu i potrzeb pacjenta. To samo dotyczy ChAD, gdzie mamy cała gamę leków stabilizujących nastrój, które różnią się swoim działaniem i potencjalnymi efektami niepożądanymi. Niektóre z nich mogą mieć wpływ uspokajający, co dla części chorych bywa korzystne, a inne z kolei mogą mieć neutralne działanie lub wręcz mogą mieć charakter pobudzający. To co jest ważne w przypadku ChAD to samoobserwacja i poznanie własnej choroby pod kątem wczesnych objawów zmiany fazy. Takie sytuacja mogą wymagać zmiany aktualnego leczenia, które w ChAD powinno być właśnie elastyczne i dynamiczne (zależne od zmieniającego się stanu pacjenta).