Na co może wskazywać powiększenie wątroby?
Witam, w tomografie wyszła mi powiekszona watroba. Próby wątrobowe, bilirubina, morf i mocz w normie. Bardzo soe martwię co to może być. Proszę o interpretacje wynikuvtomografii: wątroba o wydłużonym lewym płacie, powiekszona w zakresie prawego płata cc 170mm, jednorodna o prawidłowym współczynniku osłabienia promieniowania. Poza tym drogi żółciowe, śledzona itd wszystko ok.

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe jamy brzusznej. Czy występują pewne objawy świadczące o chorobach wątroby, jak: bóle nadbrzusza, mdłości, wymioty, wzdęcia, czy świąd i zażółcenie skóry.
Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia oraz przyczynę takiego stanu. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem hepatologiem, który po dokładnej analizie wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.
Na pewno niezbędne może się okazać wykonanie badań po kątem wirusa żółtaczki typu B oraz C, czyli przeciwciał anty – HBV oraz anty – HCV.
Ponadto warto wykonać diagnostykę pod kątem choroby autoimmunologicznej wątroby AZW. Jednak o takich krokach może zdecydować lekarz specjalista.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-watroba-przyczyny-objawy-leczenie-dieta