Na jaki oddział powinno trafić moje dziecko - neurologiczny czy psychiatryczny?

Zapis EEG 14-letniego dziecka: Badanie wykonano w czuwaniu, przerywanym sennością. Zapis symetryczny, zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawową tworzą dość regularne fale alfa 8,5-9,5 Hz o amplitudzie do 50uV oraz nieliczne, pojedyncze i w grupach fale theta 6-7Hz. Rz obecna, symetryczna. FS przerywana i ciągła poza wzrostem artefaktów oraz prowokacją senności bez wpływu na zapis. W senności zwolnienie i rozpad czynności podstawowej oraz hipersynchronia zasypiania. W czasie 3 minutowej HW niewielki wzrost ilości fal wolnych, które ustępują po zakończonej aktywacji, Zapis bez zmian napadowych. TK głowy u dziecka: gęstość tkankowa struktur mózgowia w granicach normy. Układ komorowy bz. Komora 4 prawidłowa. Szeroki zbiornik wielki 41x19x28mm. Struktury móżdżku dostosowane do poszerzonego zbiornika wielkiego. Przestrzenie płynowe przymózgowe o szerokości w granicach normy. Dziecko jest leczone w PZP z powodu zaburzeń zachowania i emocji. Dziecko od grudnia ciągle ucieka, nie wiadomo kiedy i nie wiadomo gdzie. Ma skierowanie na oddział neurologiczny wieku rozwojowego pod koniec października. Moje pytanie brzmi: na jaki oddział dziecko się klasyfikuje? Na psychiatrię czy neurologię? Dodam, że stan cały czas się pogarsza.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zapis EEG mieści się w granicach normy.

Natomiast badanie TK: jeżeli nie ma żadnych odchyleń w badaniu neurologicznym, ani objawów wiążących się z lokalizacją, nic w takim przypadku się nie robi, tylko obserwuje. Natomiast, gdy są odchylenia - konsultuje się taki wynik z neurochirurgiem. Nie ma więc wskazań do hospitalizacji, ale warto skonultować w warunkach ambulatoryjnych.

Na podstawie Pani opisu w pierwszej kolejności skonsultowałabym dziecko psychiatrycznie i psychologicznie w kierunku zaburzeń osobowości. Wiek jest sprzyjający nasilaniu się podobnych zachowań.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!