Nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej

Witam, mam 21 lat i od półtorej roku moja waga nie może ustać w miejscu, ciągle przybywa mi kilogramów. Przytyłam w tym czasie ok. 13 kg. Obecnie mam 160 cm wzrostu i ważę 74 kg. Gdzie szukać podłoża tego problemu ? dodam , że jestem chora na HCV, i wyprzedzam pytanie moje wyniki TSH i FT4 są w normie, morfologia bez odchyleń, próby wątrobowe w normie.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Najlepiej byłoby przeprowadzić wywiad żywieniowy z prawdziwego zdarzenia, aby dowiedzieć się jakie są Pani zwyczaje i upodobania dietetyczne. Ciężko tak wróżyć z fusów ;)
Bez danych mogę Pani jedynie zalecić prostą, złożoną ze świeżych nieprzetworzonych składników dietę, oparta na: warzywach, rybach, mięsie (tez podroby i tłustsze elementy), drobiu, tłustym nabiale (udowodniono, że ma lepsze działanie niż chudy), zdrowych tłuszczach (bez rafinowanego oleju roślinnego), owocach jagodowych, orzechach i pestkach. 3 posiłki dziennie powinny być wystarczające, w tym śniadanie bez węglowodanów. Przykładowy jadłospis:
1. jaja z warzywami np. jajecznica
2. pieczona ryba i tłuczony kalafior z masłem
3. sałatka bez makaronu i ryżu, np. brokuły, ogórek, szynka, ser feta
Do picia woda z cytryną, polecam 2 szklaneczki po przebudzeniu na dobry początek. Ważne: sen (najdoskonalej jest budzić się bez budzika), aktywność (ulubiony sport 2-3 razy w tygodniu) i ograniczenie stresu.
A dokładna analizę żywieniową można zrobić tez u mnie, on-line, bez wychodzenia z domu (analiza i dieta są odpłatne)- zapraszam na stronę.
Pozdrawiam serdecznie