Natrętne myśli i stan niepokoju

Witam!

Mój problem trwa już 2 lata, mianowicie mam myśli natrętne, np. że zrobię krzywdę synkowi. Obraźliwe myśli na osoby mi bardzo bliskie, które bardzo kocham a one mnie. Przyszło to z dnia na dzień, do tego wszystkiego mam stan niepokoju i lęku, który mi dokucza. Mam uczucie spowolnionych ruchów i jakbym był pod wpływem alkoholu, mam problem spojrzeć ludziom w oczy, czego wcześniej nie było. Jak się patrzę w lustro to się o coś obwiniam, powracają mi myśli z lat młodzieńczych, które w myślach analizuję. Dodam, że mam 36 lat, gdy mam sytuację stresującą to moje ciało zaczyna drżeć a głowa trząść. Dodam, że zanim to mnie dopadło byłem osobą, która szybko nawiązywała kontakty, patrzyła na przyszłość, a dzisiaj brak mi chęci i siły. Chodzę śpiący, chociaż śpię po 8 godz. na dobę. Proszę o informację, czy są jakieś leki, żeby wrócić do normalności. Ukrywam ten stan przed żoną, bo mi ciężko mówić co mnie dopadło. Dodam, że mam kochającą rodzinę.

Witam!

Opisywane objawy mogą sugerować schizofrenię (do różnicowania z innymi zaburzenia psychicznymi), dlatego konieczna jest szybka wizyta u psychiatry. Niezbędne jest przeprowadzenie badania psychiatrycznego, wówczas będzie można stwierdzić rodzaj zaburzeń oraz zaplanować leczenie. W zależności od rozpoznanie zostanie dobrane odpowiednie leczenie. Obecnie istnieją duże możliwości terapeutyczne, odznaczające się duża skutecznością. Dobrze dobrane leczenie pozwala znacząco poprawić jakość życia i zlikwidować dolegliwości. Proponuję porozmawiać o problemie z żoną, gdyż bardzo ważne w procesie leczenia jest wsparcie rodziny. Zachęcam do wizyty u psychiatry.

Pozdrawiam serdecznie!

Witam,
wskazania do konsultacji psychiatrycznej i farmakoterapii. Objawy, które Pan opisuje mogą być z obszaru zaburzeń lękowych (OCD) - zaburzenie obsesyjno/kompulsyjne inaczej nerwica natręctw.
Bardzo pomocna jest psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz". Terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia) lub farmakoterapia mogą być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.

Pozdrawiam serdecznie