Nawrót myśli samobójczych u piętnastolatki

Witam! Na początek powiem, że mam 15 lat. W tamtym roku w marcu miałam myśli samobójcze, które po jakimś czasie zniknęły. Niestety to znów wróciło. Do tego wczoraj połknęłam około 40 tabletek Engystol, nie zauważyłam, że to leki homeopatyczne. Mam pytanie. Czy to co zrobiłam to była próba samobójcza (chciałam umrzeć, to miałam na celu), ale nic mi po proszkach szczególnego nie było, nie byłam w szpitalu, rodzice nic nie wiedzą.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Fakt, że myśli samobójcze wróciły jest bardzo niepokojący. Według mnie, w marcu ubiegłego roku powinnaś udać się wraz z rodzicami do lekarza psychiatry, który zdiagnozowałby przyczynę myśli samobójczych. Czy to na tle zaburzeń depresyjnych, czy jakichś innych problemów osobowościowych? A może to skutek jakiś traumatycznych przeżyć w życiu? Jeżeli połknęłaś tabletki z zamiarem odebrania sobie życia, to jak najbardziej można uznać ten fakt za próbę samobójczą. Próba, na szczęście, się nie powiodła, bo łyknęłaś tabletki, które okazały się lekami homeopatycznymi. Engystol to tabletki podjęzykowe, wspomagające układ odpornościowy, które stosuje się w infekcjach górnych dróg oddechowych takich jak przeziębienie. Zwykle podaje się dwie tabletki na dzień. Uważam, że powinnaś porozmawiać ze swoimi rodzicami o tym, co się stało. Na pewno musi się dziać w Twoim życiu coś niepokojącego, stąd taka drastyczna decyzja. Człowiek ot tak przecież nie chce przestać żyć. Z racji tego, że jesteś niepełnoletnia, masz ograniczone możliwości działania samodzielnie. Chcąc sobie pomóc, musisz powiedzieć o wszystkim mamie i tacie. Być może razem uda Wam się znaleźć wyjście z sytuacji, która na dzień dzisiejszy wydaje Ci się patowa. O swojej sytuacji możesz porozmawiać również ze specjalistami, dzwoniąc pod poniższe nr telefonów zaufania: Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 Telefon dla dzieci i młodzieży dorastającej i dorosłej – tel. (22) 672 52 26 Stowarzyszenie OPTA – tel. (22) 827 61 72 Dla osób doświadczających depresji – tel. (22) 838 34 96 Zachęcam Cię również, byś zajrzała na poniższe linki: http://portal.abczdrowie.pl/ryzyko-samobojstwa-w-depresji http://portal.abczdrowie.pl/techniki-stosowane-w-leczeniu-depresji http://portal.abczdrowie.pl/wsparcie-w-depresji Pamiętaj, że samobójstwo nie jest żadnym wyjściem z opresji ani rozwiązaniem problemów. Naprawdę warto żyć!

Pozdrawiam ciepło

Dzień Dobry,

Z Twojego opisu wynika, że miałaś w planie taką próbę i cieszę się, ze jesteś...
Była to prawdopodobnie taka Twoja część zasygnalizowania, że czegoś potrzebujesz...
Dlatego zachęcam Cię, nie zostawaj sama, żebyś porozmawiała z Mamą o swoim problemie, czy trudnościach, jestem przekonana, że Mama będzie chciała Ci skutecznie pomóc, czego Ci serdecznie życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com