Nerwowość a problemy trawienne

Mam 21 lat, jestem studentem. W młodości spotykało mnie wiele przykrości ze strony rówieśników. Myśle ze ma to wpływ na to jaki jestem teraz. Stałem się osobą bardzo nerwową. Nerwy te miały charakter "niezdrowy", nagle wybuchy agresji. wiele objaw wskazywałoby na osobowość histrioniczną. Dodam, ze od zawsze mam duszę artysty. Miałem problemy w związku z tym związane. Brakowało mi wsparcia, docenienia moich starań przez moją dziewczynę. Miewam problemy trawienne. Proszę o radę. Mateusz B.

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Dzień dobry Panie Mateuszu,
opisuje Pan trudności z okazywaniem złości, silną potrzebę akceptacji ze strony bliskiej osoby, kłopoty natury emocjonalnej. Wywołuje to u Pana złe samopoczucie, które powoduje Panem, aby szukać rozwiązań tej sytuacji. Może nie wydawałabym przedwczesnych diagnoz, ale zgłosiłabym się do psychoterapeuty, który pomoże określić problem i jego głębokość, a także przekaże propozycję ewentualnego leczenia. Mam nadzieję, że rada będzie Panu pomocna. Pozdrawiam.

Witam,

Myślę, że należałoby poszukać kompleksowej pomocy. Problemy trawienne najprawodopodobiej są objawem psychosomatycznym czyli objawem zdrowia fizycznego ściśle powiązanego z funkcjonowaniem psychicznyn. Wspomniana "dusza artysty" często też oznacza człowieka wrażliwego i na piękno świata i na opinię ludzi, doświadczającego wielu emocji. Radziłabym skonsultowac się z psychologiem, który pomoże w odnalezieniu obecnego źródła dolegliwości od strony psychiki oraz w znalezieniu sposobów radzenia sobie, dalszego wykorzystywania potecjału.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek