Niedoczynność tarczycy i nietolerancja laktozy a odchudzanie

Witam, mam 25 lat, 161 cm wzrostu i 60 kg wagi. Próbowałam już różnych diet, w tym głodówkowych (jestem ograniczona w tym względzie przez nietolerancję laktozy), niestety żadna jak do tej pory na mnie nie zadziałała. Ze względu na problemy ze stawami nie mogę biegać ani jeździć na rowerze, ogólnie każda forma aktywności fizycznej obciążającej stawy jest dla mnie ryzykowna. Cierpię co prawda na niedoczynność tarczycy, ale po Euthyroxie 25 moje wyniki są idealne. Co mogłabym zrobić, by schudnąć?

Dzień dobry,

Ze względu na brak informacji odnośnie szczegółów żywienia Pani dotychczasowej diety ciężko będzie mi ustalić błędy, a zapewne takie występują.
Kolejna sprawa na jakim poziomie jest aktualnie TSH? W procesie odchudzania optymalnie aby był na poziomie 1-2 - wówczas jest idealnie:)
Mało obciążające na stawy są ćwiczenia w wodzie np. pływanie aquaaerobik - nie trzeba umieć pływać - 1-2 godziny w tygodniu to minimum, niezbędne do rozruszania metabolizmu, zmniejszonego przez niedoczynność tarczycy.
Ponadto należy regularnie spożywać posiłki, odpowiednio zbilansowane i dostosowane do Pani trybu życia oraz preferencji żywieniowych, bowiem na takiej diecie będzie Pani przebywać 2-3 miesiące.
Diety głodówkowe, nie są zdrowe, a tym bardziej w niedoczynności tarczycy, bowiem dodatkowo zmniejszają przemiany energetyczne w komórkach pogłębiając istniejący problem.
Proszę zgłosić się do dietetyka w miejscu zamieszkania w celu dokładnego omówienia planu żywieniowego. Na 1 wizytę należny zabrać wyniki TSH.

Witam, w przypadku niedoczynności tarczycy bardzo niewskazane są wszelkiego rodzaju diety niskokaloryczne, a szczególnie głodówki. Chora tarczyca ma to do siebie, że powoduje obniżenie poziomu metabolizmu. Drastyczne obniżanie kaloryczności również prowadzi do obniżenia tempa przemian metabolicznych, co w konsekwencji jest bardzo niekorzystne dla organizmu. Mamy wrażenie, że niewiele jemy a i tak tyjemy. Dlatego też, w przypadku niedoczynności tarczycy najważniejszą rzeczą jest podniesienie metabolizmu. Można to osiągnąć poprzez:
1. uregulowanie poziomu hormonów (np. Eutyrox)
2. regularne posiłki co ok. 3h
3. regularną aktywność fizyczną 3-4 razy tydzień w stopniu umiarkowanym (np. 1h treningu aerobowego-może być basen odciążający stawy, lub inne ćwiczenia np. w pozycji leżącej)
4. Zwiększenie ilości biała w diecie do ok. 1-1,2 g/kg należnej masy ciała (ryby morskie, rośliny strączkowe)
5. wprowadzenie do diety produktów termogenicznych (świeży ananas, grejpfruty, chilli, imbir, cynamon, curry, kurkuma, herbata zielona i czerwona), ocet jabłkowy, truskawki, maliny
6. Zmniejszyć ilość spożywanej soli
7. Wykluczyć takie produkty jak: kapusta (szczególnie świeża), brokuły, rzepa, gorczyca (w tym musztarda), soja (i jej przetwory)

Proszę wprowadzić do diety ryby, warzywa, pieczywo kukurydziane, chude mięsa, płatki owsiane, proszę pić około 2 litrów wody dziennie. Najlepiej udać się do dietetyka, który ułoży indywidualną dietę