Niejasności z terminem porodu - czy dziecko urodzi się zdrowe?

Witam.

Ostatni raz dostałam miesiączkę 8.10.2010, test ciążowy zrobiłam po dokładnie 5 tygodniach od tego dnia - pozytywny, pierwsza wizyta u ginekologa 1 grudnia czyli teoretycznie początek 8 tyg. Z badania USG nie wniknęło nic tzn. brak akcji serca, niewidoczna, i wyglądało to raczej na 6 tydzień wg lekarza, rozmiar 6,5mm. Lekarz stwierdził niezgodność z terminem przewidywanego porodu (cykl 28-dniowy) i z racji na fakt ze nie udało się wychwycić akcji serca musimy odczekać do 2 tygodni i powtórzyć. Może się okazać ze płód nie rozwija się prawidłowo i będę w ciągu tychże 2 tygodni odczuwać bóle w podbrzuszu i pojawi się krwawienie, czyli płód się nie rozwinął i poronię albo i nie. martwię się okrutnie, to moja 2 ciąża, 1 przebiegła super i wszystko było jak najbardziej ok!

Teraz muszę czekać do następnej środy czyli do 15 na kolejne badanie i mam wrażenie ze za chwile zwariuje z natłoku myśli i strachu o ... Jak można inaczej zinterpretować ta rozbieżność miedzy data porodu a ostatnia miesiączka? (moje cykle były przez ostatnich kilka miesięcy bardzo regularne 28-29 dni) czy oznacza to ze coś jest nie tak z płodem skoro nie ma widocznej akcji serca? A jeśli w następnym badani okazałoby się ze jednak płód urósł i jest to dopiero rzeczywiście jest to 8 tydzień to czy ciąża będzie się rozwijać prawidłowo później czy mogłoby to wpłynąć na dalszy rozwój płodu i czy nie spowodowałoby uszkodzenia płodu, tzn. czy dziecko nie narodziłoby się upośledzone?
Pozdrawiam, Agnieszka

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niestety wiele ciąż, szacuje się że nawet 25%, jest ronionych w pierwszym trymestrze na skutek wad rozwojowych powstających w sposób losowy, na które nie mamy wpływu i nie możemy im efektywnie zapobiegać. W Pani przypadku istnieje szansa, że w cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, owulacja się przesunęła w czasie i ciąża rzeczywiście jest nieco młodsza. Podczas badania była Pani w siódmym tygodniu ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki (mówimy, że jest siódmy tydzień ciąży, gdy ciąża ma skończone siedem tygodni od daty ostatniej miesiączki, mimo, że realnie jest to ósmy tydzień). Wielkość zarodka wskazywała rzeczywiście na szósty tydzień, czyli o tydzień młodszą ciążę niż wynikałoby to z daty ostatniej miesiączki. Takie tygodniowe przesunięcie owulacji nie jest niczym niezwykłym. Proszę sobie przypomnieć, czy w przeszłości nie zdarzały się Pani cykle o tydzień dłuższe niż normalne raz na jakiś czas.

Bardziej niepokojący jest brak akcji serca zarodka. Na tym etapie (szósty tydzień) powinna ona być już możliwa do zobrazowania. Brak akcji serca jest złym znakiem, choć jeszcze nie przekreśla szans na dalszy, pomyślny rozwój ciąży. Niekiedy jest tak, że ciąża rozwija się nieco wolniej w pierwszym etapie, a później dziecko nadrabia i rodzi się zdrowe, jest to częsta sytuacja przy zapłodnieniach in vitro. Czasem jednak wolniejszy rozwój może wskazywać na poważne wady dziecka. Jest jednak obecnie zbyt wcześnie by nawet dywagować na ten temat. Należy obecnie ustalić, czy ciąża będzie się dalej rozwijać, czy może mamy do czynienia z poronieniem zatrzymanym i konieczny będzie zabieg łyżeczkowania.

Jeżeli nawet ziści się najgorszy scenariusz, to nie przekreśla to w żaden sposób Pani szans na szczęśliwą ciążę, zakończoną narodzinami zdrowego dziecka następnym razem. Mam nadzieję jednak, że i tym razem z ciążą jest wszystko w porządku.

Pozdrawiam serdecznie!