Niepokoi mnie zachowanie mojego partnera...

Witam. Zwracam się do Państwa z pewnym problemem i bardzo proszę o poradę. Otóż niepokoi mnie zachowanie mojego partnera. Coraz częściej zdarzają mu się ataki furii, denerwuje się z błahych powodów, jest bardzo nerwowy, wykrzykuje, klnie itd. Ponadto mówi od rzeczy, m.in. że cały świat nie ma sensu, że ciągle ktoś coś od niego wymaga, wszystko ma zawsze pod górkę (chociaż wcale tak nie jest, bo uważam, że powinien być naprawdę wdzięczny za to, co ma). Rafał bardzo szybko się poddaje, mówi, że i tak nic z tego nie będzie. W jednej chwili jest bardzo kochany, czuły, pomocny itd., żeby zaraz wpaść w potworny gniew i wykrzykiwać rzeczy, których potem żałuje i pokornie przeprasza, strasznie się miota. Uważam, że jest niekiedy nieobliczalny, bo czasami nie wiem, czego się można spodziewać. Staram się to cierpliwie znosić, ale nie wiem, czy dam radę. Bardzo chcę mu pomóc, bo widzę, jak potwornie on sam się z tym męczy. Nie wiem, czy to nie jest jakaś choroba. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Szanowna Pani!

Obserwowane przez Panią objawy: niepokój, drażliwość, chwiejność emocjonalna, są dość niecharakterystyczne i mogą towarzyszyć wielu zaburzeniom psychicznym. Należą do nich m.in. depresja, zaburzenia urojeniowe, organiczne uszkodzenie mózgu, uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Podstawowym kryterium, aby problem był diagnozowany jako zaburzenie psychiczne, jest negatywny wpływ objawów na funkcjonowanie chorego. Objawy powodują wówczas np. gorsze funkcjonowanie w pracy, pogorszenie relacji rodzinnych lub istotne cierpienie, dyskomfort. Tak więc problemy musiałyby pojawić się nie tylko w Waszej relacji, ale i w innych obszarach - np. w miejscu pracy.

Objawy opisywane przez Panią mogą również występować u osoby zdrowej, która zmaga się z trudnościami, które przekraczają jego możliwości, umiejętności poradzenia sobie.

W tej sytuacji może pomóc rozmowa. Proszę opowiedzieć partnerowi o swoich uczuciach: ,,Boję się o Ciebie", ,,Ostatnio po rozmowach z Tobą odczuwam niepokój, myślę, że możesz mieć jakiś problem". Uniknie Pani w ten sposób etykietowania, okaże troskę i życzliwość. Może Pani również poszukać informacji na temat polecanego terapeuty, psychologa, i wskazać partnerowi miejsce, gdzie może uzyskać fachową pomoc.

Z pozdrowieniami