Nieregularne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a zachowanie ich skuteczności

Witam! Już prawie od 3 lat przyjmuję doustną antykoncepcję, pigułki Microgynon21. Zaczęłam je brać przez kłopoty ze zdrowiem - bardzo bolesne, nieregularne miesiączki i tendencje do robienia się torbieli, nie traktowałam ich za bardzo jako sposób zapobiegania ciąży. Nie przykładałam uwagi do ich brania, zdarzało mi się o nich zapominać, skracać opakowania, jednak teraz sytuacja się zmieniła. Teraz mam 7-dniową przerwę, jeśli od nowego opakowania nie zapomnę żadnej pigułki, będę je brała skrupulatnie to czy będę w pełni zabezpieczona? Wcześniejsze zaniedbania nie będą miały wpływu na ich skuteczność teraz? Dodam, że ostatnio byłam na badaniu u ginekologa, cytologia i USG były w porządku. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Z pewnością jeśli teraz po 7 dniach odstawienia rozpocznie Pani nowe opakowanie i będzie je stosowała regularnie to będzie Pani zabezpieczona przed ciążą na tyle na ile pozwala ich skuteczność, czyli w bardzo dużym stopniu. Poprzednie nieregularne stosowanie w żaden sposób nie będzie miało na to wpływu, także proszę je stosować bez obaw. Pozdrawiam