Niewielka gulka po wyciągnięciu kleszcza

witam chciałam się dowiedzieć bo miesiąc temu moja córka miała kleszcza na szyij z tyłu pod włosami pojechałam do hirurga i wyciągnił reszte po kleszczu ale ma nie wielką gulke co to morze oznaczać

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, zmianę powinien ocenić lekarz. Może być spowodowana niezależną infekcją, może też być objawem infekcji lub blizną po zabiegu.

Być może jest to niewielka pozostałość. Jeśli nie ma i nie było odczynu zapalnego to raczej borelioza nie grozi. Tak czy tak trzeba pokazać pediatrze i najpewniej chirurgowi