Niewielkie zmiany miażdżycowe

Naczynia wieńcowe CAC score 0-12, pkt - 3, grasica - 0, węzły chłonne wnęki i śródpiersia < 1 cm, rozstrzenie oskrzeli w segm. 3-cim płuca prawego. Nie stwierdzono guza w miąższu płuca, nie stwierdzono guza w ścianie klatki piersiowej, wątroba bez zmian, nadnercza nie powiększone. Czy wyniki powinien zobaczyć lekarz? Badanie wykonano prywatnie.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Parametr CAC score ocenia obecność zwapnień w tętnicach wieńcowych i świadczy o rozwoju procesu miażdżycowego w obrębie tych naczyń. Wynik 3 pkt w skali 12-punktowej oznacza niewielkie zaawansowanie procesu - początki zmian miażdżycowych. Rozstrzenie oskrzeli polega na poszerzeniu ich światła, co prowadzi do zwiększenia podatności na zakażenia dolnych dróg oddechowych. Pozostałe informacje zawarte w opisie badania nie budzą zastrzeżeń.

Nie ma wskazań do pilnej konsultacji lekarskiej. Dobrze by było jednak wybrać się do internisty, który oceni Pana ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego i ewentualnie wdroży odpowiednie postępowanie profilaktyczne. Oceni też, czy rozstrzenie oskrzeli wymagają konsultacji pulmonologa.

Pozdrawiam.