Niska samoocena i obniżony nastrój

Od dziecka mam problemy z samooceną i stanami obniżonego nastroju. Odkąd dostałam pracę(chyba jedną z najbardziej obciążających psychicznie) odczuwam niechęć do wszystkiego. Do pracy nie chodzę, mimo że oficjalnie się nie zwolniłam, mam poczucie źle podejmowanych decyzji, nic mi się nie chce. Tyle tylko że na zajęciach na uczelni się pojawiam. Czuję się mało potrzebna i wartościowa. Czy to już jest depresja? Chcę walczyć, ale nie wiem za bardzo jak.

Apatia, obniżony nastrój, zaniedbywanie obowiązków i codziennych czynności, niska samoocena są rzeczywiście objawami pojawiającymi się w charakterystyce depresji. Jednakże trafną diagnozę w tym zakresie można postawić jedynie po osobistej wizycie u psychologa bądź psychiatry. Do tego także namawiam - wizyta może się odbyć w gabinecie prywatnym lub w poradni zdrowia psychicznego na nfz. Po dokonaniu diagnozy przez specjalistę dobrze byłoby aby podjęła Pani psychoterapię w celu przepracowania pojawiających się problemów z samooceną i apatią. Powodzenia.

Mgr Anna Ingarden

Witam,

z tego co Pani opisuje mogą to być zaburzenia depresyjne. Myślę, że warto poszukać dobrego terapeuty i podjąć psychoterapię jest to najlepsza droga do poznania przyczyn takiego obniżonego nastroju i samooceny.
Warto uzbroić się w cierpliwość proces terapeutyczny nie jest jednorazową pigułką ale daje trwalsze efekty.

Pozdrawiam,
Monika Hibner