Niska samoocena po toksycznym związku

Witam. Przez pewien czas zylam w bardzo toksycznym otoczeniu- ublizanie, obrazanie, wrecz znecanie psychiczne przez ok 2 lata. Kiedy bylo juz na prawde zle odwazylam sie i wyjachalam do innego kraju. Ale mam problemy z snem- wybudzanie podczas zasypiania mam takie wzdrygania cialem. Byle trzasniecie drzwiami lub talerzem sprawia u mnie cos w rodzaju wzdrygania i leku. Mam bardzo niska samocene i caly czas mysle ze robie cos zle. Jem wrecz na sile- bo musze. Mam bole glowy. Prosze o rade.

Witam,
nadmierna pobudliwość może być skutkiem przemocy z przeszłości,natomiast poczucie,że robi Pani coś żle wydaje się w tym kontekście dalszym tkwieniem w opisanym,przemocowym związku.Proszę spróbować przyjrzeć się temu problemowi pod okiem psychologa,by spróbować nowych sposobów wiązania się z ludżmi/mężczyznami/,zamiast podporządkowujących,oczekujących na krytykę.
Zachęcam i w razie potrzeby zapraszam.

Witam Panią. Z Pani opisu mogę wywnioskować, że doświadczyła Pani przemocy w bliskim związku. Niezależnie od tego jaki to był rodzaj przemocy powoduje ona skutki w życiu osoby, która jej doświadcza. Jedną z najbardziej dotkliwych konsekwencji jest zagrożone poczucie bezpieczeństwa. Czasami sięga ono aż zagrożenia zdrowia i życia. Być może o tym Pani pisze, wspominając o momencie w którym przerwała Pani ten związek i wyjechała. Przemoc w bliskiej relacji to doświadczenie na które nie jesteśmy przygotowani. Charakteryzuje się nagłością i nieprzewidywalnością. Takie doświadczenie (nazywane traumą) prowadzi do rozregulowania układu nerwowego. Opisane przez Panią objawy jak kłopoty ze snem, przesadne reakcje na bodziec z zewnątrz (np. trzaśnięcie drzwiami) czy kłopoty z łaknieniem są typowymi dla Zespołu Stresu Pourazowego. Proszę szukać w tym kierunku specjalisty, który pomoże Pani w tym zakresie. Proszę pamiętać, że z Panią wszystko jest w porządku (to co z Panią się dzieje to normalne reakcja na nienormalną sytuację). Pozdrawiam Panią.

Witam. Doświadczyła Pani sporej traumy, dlatego jest Pani pełna lęku. Znęcanie psychiczne nauczyło Panią funkcjonowania w roli ofiary, stąd to niskie poczucie własnej wartości. Radziłabym Pani skorzystać z pomocy psychologa, żeby skutecznie pożegnać trudną przeszłość. Pozdrawiam i życzę powodzenia!