O czym świadczy duszący kaszel i delikatny ból gardła?

W nocy duszący kaszel do tego stopnia, że próba zaśnięcia trwa godzinami, w ciągu dnia niemalże brak kaszlu, jedynie delikatny ból gardła. Badanie osłuchowe nic nie wykazuje, gardło jedynie lekko zaczerwienione. CRP pięciokrotnie ponad normę, 25mg/l. W czym może być tu problem i jakie ewentualnie wykonać dodatkowe badania?

Lek. Wojciech Zygmunt

Podane przez pana objawy mogą wskazywać na zapalenie oskrzeli lub zapalenie górnych/dolnych dróg oddechowych o etiologii mykoplazmatycznej (wówczas stosowane są antybiotyki makrolidowe - np. azytromycyna [sumamed]). Ze względu na podwyższone CRP jest to najpewniej choroba o podłożu infekcyjnym. Jeżeli objawy po wyleczeniu będą się utrzymywać dłużej niż 6-8 tygodni, warto wykonać spirometrię, ze względu na możliwe podejrzenie astmy oskrzelowej. Pozdrawiam i życzę zdrowia.