Przewlekły suchy kaszel, który poprzedzał ból gardła - co się dzieje?

Witam, Od (dokładnie) 3 stycznia tego roku zaczęły się moje dolegliwości: na początku ostry ból gardła. Po około tygodniu ból zaczął się zmniejszać, ale wraz ze zmniejszaniem się tego bólu, narastał kaszel. Najpierw bardzo suchy, mało słyszalny, a teraz - również suchy, bez odkrztuszania, lecz bardzo głośny. Byłem u lekarza. Usłyszałem, że są świsty i charczenia na oskrzelach, lecz stanu zapalnego nie ma. Dostałem antybiotyk i lek odkrztuśny. Przyszedłem po 5 dniach, gdyż nie było poprawy. Doszły jedynie duszności, w szczególności rano (gdzie kaszel się bardzo nasilał) oraz wieczorem i późnym popołudniem. Pani doktor (szczerze mówiąc już w dość podeszłym wieku) poinformowała, że mam przewlekłe zapalenie oskrzeli. Nie wiem w jaki sposób to stwierdziła, gdyż z tego, co wyczytałem, można to stwierdzić po 2-letnich obserwacjach. Dała mi jedynie syrop przeciwkaszlowy, bo stwierdziła, że nic innego nie można w tej sytuacji zrobić. Dodam, że wydaje mi się często, że mam stan podgorączkowy, mam napady potliwości oraz czasami bolą mnie mięśnie w okolicy odcinka lędźwiowego i stawy w okolicach szyi (osłuchowo nadal są charczenia). Prócz tego jestem astmatykiem i nadciśnieniowcem. Wyczytałem w internecie, że objawy, które opisuję, są typowe dla "atopowego zapalenia płuc". Może warto zrobić mimo wszystko prześwietlenie rentgenowskie? Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź, Łukasz Cz.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przewlekłe zapalenie oskrzeli można rozpoznać, jeżeli objawy występują przez dwa lata (w każdym roku minimum trzy miesiące objawów). Tak więc objawy trwają zbyt krótko.
W Pana przypadku, być może w wyniku toczących się infekcji, doszło do nasilenia objawów astmy i zaostrzenia choroby. Wskazana jest wizyta u lekarza prowadzącego Pana chorobę i być może intensyfikacja leczenia przeciwastmatycznego. Proszę z tym nie zwlekać.
Jeżeli chodzi o zdjęcie płuc to można go wykonać w celu wykluczenia ewentualnego atypowego zapalenia płuc.

Pozdrawiam