Przewlekły suchy kaszel poprzedzony gorączką

Witam! Od ponad 1,5 miesiąca walczę z suchym kaszlem poprzedzonym najpierw gorączką. Byłem u lekarza (ordynator szpitala oddziału wewnętrznego) 2 tygodnie temu i stwierdził infekcję bakteryjną bez żadnych zmian w płucach i oskrzelach. Biorę obecnie Miflonide 400. Trochę się jednak martwię, bo nadal mam kaszel, choć trochę mniejszy, i przy tym czasami chrypę. A czytając opinie w Internecie są to objawy, które mogą być poważną chorobą płuc. Powiem jeszcze, że kaszel mnie nie męczy w nocy, tylko w dzień. Czy to jest normalne, czy mam się udać jeszcze raz (zostało mi prawie 30 tabletek).

Witam! Suchy, męczący kaszel może utrzymywać się przez wiele tygodni po przebyciu zapalenia oskrzeli. Z Pana opisu nie wynika czy brak zmian w oskrzelach i płucach dotyczył obrazu RTG czy również w badaniu przedmiotowym-osłuchowych. Jest to istotne, ponieważ w zapaleniu oskrzeli zazwyczaj nie ma żadnych zmian w obrazie RTG, natomiast występują określone zmiany osłuchowe. Ponadto w trakcie ostrego zapalenia kaszel zazwyczaj jest produktywny, tzn. towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny dróg oddechowych. Po przebyciu okresu ostrego kaszel staje się suchy i - jak napisałam wyżej - może utrzymywać się dość długo. Nie wiedząc nic więcej na temat ew. chorób przewlekłych, czy też trybu życia - np. palenia papierosów, czy też wywiadu rodzinnego oraz nie mając możliwości zbadania Pana nie wypowiem się odnośnie powagi wymienionych objawów. Zawsze może Pan udać się do pulmonologa, czy też zasięgnąć opinii drugiego internisty - po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz zbadaniu Pana wypowie się czy problem wymaga pogłębienia diagnostyki. Pozdrawiam