Obniżenie nastroju po operacji tętniaka aorty brzusznej

Witam . Mój tata ( 60 l) miał operacje klasyczna tetniaka aorty brzusznej. doszedl do siebie bardzo dobrze powoli chodzi sobie juz do poracy ale ostatio zauwazlismy ze mniej je i ze ma takiego lekkiego dola jest zrezygnowany. Przed operacja tak nie bylo mimo iz wiedzial ze ma tetniaka. Jaki moze byc powod. Nic go nie boli funkcjonuje normalnie. Będe wdzieczna za odpowiedz Monika

Przygnębienie i smutek jest dość naturalną reakcją na chorobę, swego rodzaju stratę. Mężczyźni często gorzej znoszą poważne schorzenia, zabiegi, dlatego przypuszczam, że Pani tata będzie potrzebował teraz trochę więcej troski i zainteresowania, choć niekoniecznie sam musi zdawać sobie z tego sprawię i tę potrzebę wyrażać. Warto zapytać go o jego uczucia i być gotowym do rozmawiania na trudne tematy, jego przemyślenia, obawy. Być może jeśli nie będziecie Państwo gotowi do rozmawiania w gronie rodzinnym, jest ktoś z bliskiego otoczenia taty, komu mógłby on zaufać. Nie jest też od rzeczy zaproponować mu rozmowę z psychologiem, może w szpitalu, gdzie tata przebywa jest jakiś zatrudniony.

Sytuacja chorowania, doświadczenia własnej słabości, kruchości jest sytuacja trudną. a sytuacja operacji bardzo stresująca i obciążająca emocjonalnie. Pod tym względem reakcja ojca jest zrozumiała.
Druga rzecz, że przygotowując się do zabiegu i leczenia organizm się mobilizował, ściągał rezerwy itp, kiedy wszystko się już udało, skończyło niejako dopiero poczuł zmęczenie i znużenie i potrzebuje wyciszenia oraz poszukania nowego celu, o który można byłoby walczyć (czasem podobnie maja naukowcy po osiągnięciu jakiegoś stopnia, np zdobywszy doktorat zamiast sie cieszyć mają okresowy spadek nastroju i motywacji)
Gdyby jednak podobne objawy sie przedłużały albo nasilały warto skorzystać z pomocy psychologa.